FIFA ve Önemi Nedir?

FIFA, uluslararası alanda tüm dünyada futbol ve futsaldan sorumlu en yetkili kuruluştur. Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği anlamına gelmektedir. Merkezi İsviçre’nin Zürih şehrinde bulunmaktadır. 1904 yılında Paris’te kurulan FIFA’nın şu anki başkanı, İsviçreli Gianni İnfantino’dur. Dünya genelinde 211 ulusal futbol federasyonu FIFA üyesidir. Kuruluş, dünya furbolunu yönetir, kuralları koyar/kaldırır/düzenler ya da değiştirir. Düzenlediği en büyük futbol organizasyonu Dünya Kupası’dır ve 1930’dan beri gerçekleştirilmektedir.

Dünya futbolunun gelişmeye başlamasıyla birlikte 20. Yüzyılın başından itibaren futbolu yönetecek bir kuruluşa ihtiyaç oluştuğu için 1904 yılında Paris’te Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği kurulmuştur. Şu anda dünya genelinde FIFA’ya bağlı altı kıta konfederasyonu bulunuyor. Bunlar: UEFA; Union of European Football Associations, CONCACAF; Confederation of North, Central American and Caribbean Association Football, OFC; Oceania Football Confederation; AFC; Asian Football Confederation, CAF; Confederation Africaine de Football ve CONMEBOL; Confederacion Sudamericana de Futbol konfederasyonlarıdır.

FIFA’nın dünya çapında düzenlediği turnuvalar ise şöyledir:

 • FIFA Dünya Kupası
 • FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası
 • FIFA 17 Yaş Altı Dünya Kupası
 • FIFA Konfederasyonlar Kupası
 • FIFA Kulüpler Dünya Kupası
 • FIFA Futsal Dünya Kupası
 • FIFA Plaj Futbolu Dünya Kupası
 • Mavi Yıldızlar – FIFA Gençler Kupası
 • FIFA Kadınlar Dünya Kupası
 • FIFA Kadınlar 17 Yaş Altı Dünya Kupası
 • FIFA Kadınlar 20 Yaş Altı Dünya Kupası
 • FIFA Kadınlar Kulüpler Kupası

FIFA her ay güncellediği bir liste ile Dünya Sıralaması oluşturur. Bu sıralama, dünyadaki takımların uluslarası yapılan turnuvalarda, elemelerde ya da dostluk maçlarında gösterdikleri başarılara ve aldıkları puanlara göre oluşturulur ve her ay yenilenir. Haziran 2019 için hazırlanan listenin ilk beş sırası şöyle:

1- Belçika – 1746 puan

2- Fransa  – 1718 puan

3- Brezilya – 1681 puan

4- İngiltere – 1652 puan

5- Portekiz – 1631 puan

Bu puanların hesaplanması için 2018 yılından beri yeni bir formül geliştirilmiştir ve artık bu formül kullanılmaktadır.

Top Anbieter
92/100
91/100
90/100
88/100
87/100
92/100
Bewertung
mybet Highlights
 • PayPal für Sportwetten verfügbar
 • Über 300 Wettmärkte in Top-Ligen
 • Starker Quotenschnitt in allen Sportarten
PayPal
Malta
bis zu
250€
mybet Erfahrungen Zum Anbieter
91/100
Bewertung
Betway Highlights
 • Große Vielfalt beim Quoten Boost
 • Progressive Jackpot: 4 Knipser Auswahl
 • Enorm hohe Wettquoten im Portfolio
PayPal
Malta
100% bis zu
150€
Betway Erfahrungen Zum Anbieter
90/100
Bewertung
888 Highlights
 • Sehr hohes Quotenniveau
 • In der Spitze über 400 Einzelwetten
 • Wetten auf Ballbesitz oder Schüsse
PayPal
Malta
100% bis zu
100€
888 Erfahrungen Zum Anbieter
88/100
Bewertung
William Hill Highlights
 • Verbesserte Quoten (Boost)
 • Deutscher Fußball bis zur Regionalliga
 • WHTV Live Streaming
PayPal
Gibraltar
100% bis zu
100€
William Hill Erfahrungen Zum Anbieter
87/100
Bewertung
Bet3000 Highlights
 • Hervorragender Quotenschlüssel
 • Zahlungen mit PayPal möglich
 • Cashbacks, Gewinnspiele und mehr
PayPal
Malta
100% bis zu
150€
Bet3000 Erfahrungen Zum Anbieter
Alle Anbieter anzeigen

FIFA Dünya Kupası

FIFA Dünya Kupası 1930 yılından beri her dört yılda bir gerçekleştirilir. Yalnızca 2. Dünya Savaşı Sırasında 1942 ve 1946 yıllarında gerçekleştirilememiştir. Turnuvada önceki üç yıllık süreçte bir eleme yapılır. Bu elemeye FIFA’ya üye olan 211 üye katılır ve Dünya Kupası elemeleri geçmeyi başaranlar FIFA Dünya Kupası Finalleri’ne katılma hakkını elde eder. O yılın turnuvasına ev sahipliği yapan ülke, kurallar gereği elemelere katılmadan doğrudan finallere katılır. Böylece elemeler sonucu finale 32 milli takım kalır ve 4’er takımdan oluşan 8 tane grup kurulur. İlk aşamada her takım kendi grubundaki diğer takımlarla birer maç yapar. Grupları ilk iki sırada tamamlamayı başaran takımlar için tek maçlı eleme sisteminin uygulandığı ikinci aşama başlar. Final maçını kazanan takım şampiyon olur. Bundan sonra üçüncü olacak takımı belirlemek amacıyla, finalde kaybeden takımlar arasında üçüncülük maçı oynanır.

Bugüne kadar toplam 21 kupa şampiyonası düzenlenmiş ve sekiz farklı takım şampiyonluğu elde etmiştir. Brezilya ise beş kez kupa alarak en başarılı takım olmuştur. İtalya ve Almanya 4’er, Fransa, Uruguay ve Arjantin 2’şer, İspanya ve İngiltere birer kez kupanın sahibi olmuşlardır. 2018 yılında yapılan son şampiyonun galibi Fransa’dır.

FIFA Dünya Kupası ilk kez 1982 yılında 24 takımla oynanmıştır. Bu takımların hepsi altı farklı kıtadan gelmekteydiler. Ev sahibi ülke İspanya idi ve kazanan İtalya oldu. 1986 yılında kupaya Meksika ev sahipliği yaptı. Bu sırada FIFA Dünya Kupası grupları için tekrar değişikliğe gidildi. Grupların ilk iki sırasında bulunanlarla birlikte en başarılı dört tane grup üçüncüsü tek maçlı eleme sistemiyle oynanan eleme aşamasına çıktı. Ayrıca her gruptaki maçlar aynı zamanda başlatıldı. Bunun nedeni gruplar arasında adaletsizlik olmamasını sağlamak içindi. Bu sezonun şampiyonu Batı Almanya’yı 3-2 yenen Arjantin oldu. 1990 yılında İtalya’da düzenlenen kupanın şampiyonu bu sefer Batı Almanya oldu. 1994 yılında Amerika’nın ev sahipliğini yaptığı kupada toplamda 3.600.000’e yakın seyirci vardı ve bu rakam rekor olarak tarihe geçti. Bu kez şampiyon Brezilya’ydı. 1998 yılında Fransa’da yapılan kupada takım sayısı 32’ye çıkarılmıştı. Bu sezonda ‘altın gol’ uygulaması dünya kupasında ilk kez uygulanıyordu. Altın gol, elemeli sistem kullanan maçlarda süre bitiminde beraberliğin bozulmadığı zaman kullanılan bir uygulamaydı. Buna göre, penaltılara kadar geçen sürede takımlardan birinin gol atması halinde maç o anda bitiriliyordu. Golü atan takım tur atlıyor ya da rakibini geçerek turnuvayı kazanıyordu. 1998 yılındaki kupayı altın golle belirlenen Fransa almıştı. 2002 kupasını Brezilya, 2006 kupasını İtalya, 2010’u İspanya alırken 2014 yılının şampiyonu Almanya oldu. 2026 yılı Dünya Kupası’nın 48 takımla oynanacağı FIFA tarafından duyurulmuştur.

FIFA Dünya Kupası Grupları 2020

Dünya Kupası grupları 2018 yılı şöyledir:

A Grubu:

1- Uruguay

2- Rusya

3- Suudi Arabistan

4- Mısır

B Grubu:

1-İspanya

2-Portekiz

3-İran

4-Fas

C Grubu:

1-Fransa

2-Danimarka

3-Peru

3-Avustralya

D Grubu:

1-Hırvatistan

2-Arjantin

3-Nijerya

4-İzlanda

E Grubu:

1-Brezilya

2-İsviçre

3-Sırbistan

4-Kosta Rika

F Grubu:

1- İsveç

2-Meksika

3-Güney Kore

4-Almanya

G Grubu:

1-Belçika

2-İngiltere

3-Tunus

4-Panama

H Grubu

1-Kolombiya

2-Japonya

3-Senegal

4-Polonya

92/100
Bewertung
PayPal
Malta
bis zu
250€
mybet Erfahrungen Zum Anbieter
91/100
Bewertung
PayPal
Malta
100% bis zu
150€
Betway Erfahrungen Zum Anbieter
90/100
Bewertung
PayPal
Malta
100% bis zu
100€
888 Erfahrungen Zum Anbieter
88/100
Bewertung
PayPal
Gibraltar
100% bis zu
100€
William Hill Erfahrungen Zum Anbieter
87/100
Bewertung
PayPal
Malta
100% bis zu
150€
Bet3000 Erfahrungen Zum Anbieter

Dünya Kupasının Formatı

1938 yılından itibaren ev turnuvaya ev sahipliği yapan takımlar elemeye katılmadan doğrudan turnuvaya katılabiliyordu fakat 2006 yılında bu uygulamaya son verilmiştir. 1998 Dünya Kupası’ndan beri uygulanan formata göre final turnuvasında 32 farklı milli takım, ev sahibi olarak belirlenen ülkede bir ay boyunca mücadele eder. Turnuva, grup aşaması ve devamında uygulanan eleme aşaması olmak üzere iki aşamadan oluşur. Grup aşamasında her grupta dörder takım olmak üzere sekiz grup oluşturulur. Gruplar oluşturulurken dört torba belirlenir. Ev sahibi takım ile FIFA Dünya Sıralaması‘ndaki en iyi yedi takım seri başı olarak birinci torbaya konur. Diğer takımlar bulundukları konfederasyona göre kalan üç torbaya yerleştirilir. 1998 yılından sonra ikiden fazla Avrupa takımının ve aynı konfederasyondan birden fazla takımın aynı grupta yer alması kaldırılmıştır. Grup aşamasında lig usulü turnuva sistemi uygulanarak her takım grubundaki diğer takımlarla birer maç yapar. Her grupta toplam altı maç oynanır. Her gruptaki son iki maç takımlar arasındaki eşitliğin korunması için aynı zamanda başlar. Kazanan takıma üç puan, beraberliğe bir puan verilir, kaybeden puan alamaz. Sıralamayı belirlemek için öncelikle alınan puanlara bakılır. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar eleme aşamasına yükselirler.

Eleme aşamasında tek maçlı eleme sistemiyle her takım rakibiyle birer maç yapar. Doksan dakika sonunda eşitlik bozulmamışsa, galip gelen takımı belirlemek için önce uzatma süresi oynanır, eşitliğin devamı durumunda ise penaltı vuruşlarına geçilir. Son 16 turunda (veya diğer adıyla ikinci tur) grup birincileriyle diğer grupların ikincileri eşleşir. Bu turu çeyrek finaller, yarı finaller, yarı finallerin kaybedenleri arasındaki üçüncülük maçı ve final takip eder.

Dünya Kupası maçlarında bugüne kadar şampiyon olan takımların hepsi Avrupa ve Güney Amerika’dandır. Brezilya, bugüne kadar yapılan turnuvaların tamamına eksiksiz bir biçimde katılmış ve beş kez şampiyon olarak kupanın en başarılı ülkesi olmuştur. Almaya ve İtalya ise kupaya 18 kez katılmışlardır.

FIFA Dünya Kupası ödülleri şöyledir:

Altın top: Medya üyelerinin oyuyla seçilen en iyi oyuncuya verilir. Sırayla Gümüş ve Bronz Top ödülleri de verilir.

Altın Ayakkabı: Turnuvanın gol kralına verilir. Sırayla Gümüş ve Bronz ödülleri de verilir.

Altın Eldiven: En iyi kaleci ödülü.Sırayla Gümüş ve Bronz ödülleri de verilir.

En İyi Genç Oyuncu Ödülü: 21 yaş ve altı oyunculara FIFA teknik çalışma grubu tarafından verilir.

FIFA Fairplay Ödülü: Fair Play komitesi tarafından en centilmen takıma verilir. İlk kez 1978’de verilmiştir.

Turnuva Takımı Ödülü: Turnuvanın en iyi oyuncularla oluşturulan takımına verilen ödüldür. 1998’de resmileşmiştir.

En Eğlendirici Takım Ödülü: Adı üstünde, oyuna karşı pozitif olan ve izleyiciyi en çok eğlendiren takıma verilen ödüldür.

FIFA Dünya Kupası Futbolcuları ve Atılan Goller

Dünya Kupası’nın tarihteki ilk golünü atan futbolcu Fransız Lucien Laurent’dir. Kupada en çok golü atan futbolcu ise Miroslav Klose’dir. Brezilyalı Ronaldo ikinci, Alman Gerd Müller üçüncü sıradadır. Fransız futbolcu Just Fontaine ise 1958 yılı Dünya Kupası’nda tam 13 gol atmıştır. Tek kupada en çok gol atan futbolcudur. 1994 yılında Rus oyuncu Oleg Salenko aynı maçta Kamerun’a 5 gol atmıştır. Aynı karşılaşmada bulunan 42 yaşındaki Kamerunlu oyuncu Roger Milla ise Dünya Kupası tarihinde en yaşlı oyuncudur ve o maçta 1 gol atmıştır. Dünya Kupası’nın en hızlı golü ise 2002 yılında Türk oyuncu Hakan Şükür tarafından maçın 10. Saniyesinde Güney Kore’ye atılmıştır.

FIFA Kadınlar Dünya Kupası

Bu kupa FIFA tarafından kadın milli takımları için düzenlenir. İlk kez 1991’de Çin’de düzenlenmiştir. O yıl şampiyon Amerika olurken, son kupanın şampiyonu yine Amerika’dır. Turnuva kurallarına göre dünya genelinden 24 takım o yıl ev sahibi olan ülkenin stadyumlarında üç hafta boyunca mücadele eder. Bu kısım final kısmıdır. Bundan önceki üç yıl içinde takımlar arasında eleme maçları yapılır.

Kadın futbolunun tarihçesine bakacak olursak ilk kez 1895 yılında Londra’da kadınların futbol oynadığına tanık oluruz. Bu ilk kadın futbol maçıydı. Ayrıca 1. Dünya Savaşı sırasında erkeklerin cephede olduğu dönemde fabrikalarda çalışan kadınların kendi aralarında maç yaptıkları da bilinmektedir. 1917 yılında İngiltere’de ilk kadın futbol turnuvası düzenlendi. 1920 yılında ise İngiltere ile Fransa arasında ilk uluslararası kadın maçı oynandı. Ne yazık ki, 1921 yılında İngiltere futbolun kadına uygun bir spor dalı olmadığı gerekçesiyle kendi yönetimindeki stadyumlarda kadınların futbol oynamasını yasakladı. Bunun ardından 30’a yakın kadın futbol takımı bir araya gelip toplantı yaparak bağımsız bir birlik oluşturdu. 1969 yılına kadar böyle giden durum, bu yıl İngiltere Futbol Federasyonuna bağlı bir Kadınlar Futbol Birliği’nin kurulmasıyla son buldu. 1970-71 futbol sezonunda ilk kez resmi bir kadın futbolu turnuvası düzenlendi. FA Women’s Cup diye adlandırılan bu turnuvadan sonra zaman içerisinde Avrupa ve tüm dünyaya yayılan kadın futbolu organizasyonları ile genişledi ve büyüdü. 1996 yılında kadın futbolu ilk kez yaz olimpiyatları kapsamına alındı.

FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda başlangıcından bugüne kadar Amerika 3 kez, Almanya 2 kez, Norveç 1 kez ve Japonya 1 kez şampiyon olmuştur. Katılan diğer ülkeler İsveç, Brezilya, Çin, İngiltere, Kanada ve Fransa henüz hiç şampiyonluk yaşamamışlardır. Kupanın Altın Top ödülünü ise 1991 yılından itibaren yıllara göre sırayla Çin, İsveç, ABD, ABD, Çin, Almanya ve Kanada’dan futbolcular almıştır. Altın Ayakkabı ödülünü ise yine 1991 yılından itibaren sırayla Çin, İsveç, ABD, ABD, Çin, Almanya ve Kanada’dan oyuncular almıştır. 2003 yılından itibaren verilen Altın Eldiven ödülüni yıllara göre sırasıyla ABD, Çin, Almanya ve Kanada’dan oyuncular almıştır. En iyi genç oyuncu ödülü 2011 yılında 16 yaşındaki Alman Caitlin Foord’a verilmiştir. 2015 yılında ise Kanada’dan 19 yaşındaki Kadeisha Buchanan ödülü almıştır. 2003 yılında Almanya en eğlenceli takım ödülüne sahip olurken, 2007’de bu ödülü Brezilya almıştır.

Son FIFA Dünya Kadınlar Kupası 2015 yılında Kanada’da düzenlenmiştir ve Amerika, Japonyayı 5-2 yenerek kupaya üçüncü kez sahip olmuştur. Bu turnuvada ikinciliği Japonya, üçüncülüğü İngiltere ve dördüncülüğü de Almanya almıştır. Oynanan 52 maçta toplam 146 gol atılmış, Alman Celia Sasic gol kralı olmuştur. Onu 6 golle İngiliz Carli Lloyd izlemiştir. Yine İngiliz Hope Solo en iyi kaleci seçilmiştir.

bis zu
250€
Bonus Code
******
mybet Bonus Code Bonus einlösen
100% bis zu
100€
Bonus Code
******
888 Bonus Code Bonus einlösen
100% bis zu
150€
Bonus Code
******
Betway Bonus Code Bonus einlösen
100% bis zu
100€
Bonus Code
******
William Hill Bonus Code Bonus einlösen
100% bis zu
150€
Bonus Code
******
Bet3000 Bonus Code Bonus einlösen
Casino des Monats
Top Online Casinos
Top Casino Boni
Top Wettseiten
Top Sportwetten Boni
Nach oben
×
Wetten.com Kunde? Hier geht es zum Login
×
Dein Bonus Code:
Das Bonusangebot hat sich bereits in einem weiteren Fenster geöffnet. Falls nicht, kannst du es aber auch nochmal über den folgenden Link öffnen:
Zum Anbieter
Schließen
Nicht verpassen! Exklusive Angebote auf wetten.com
Nicht wieder anzeigen